Pierwszy dzień wypełniony był specjalistycznymi wykładami wybitnych osobistości z branży:
Dr Ulrich Janowitz (Rinder-Union West, Niemcy) oprowadził publiczność po Centrum Inseminacyjnym na miarę XXI wieku.
Dr Torleif Röpke (IFN Schönow, Niemcy) przedstawił dogłębną wiedzę na temat kluczowych aspektów zarządzania jakością i HACCP w laboratorium nasienia buhajów.
Dr Kilian Simmet (Minitube Niemcy) udzielił wskazówek dotyczących postępowania ze świeżym nasieniem bydła.
Dr Seán Fair (Uniwersytet w Limerick, Irlandia) przedstawił badania dotyczące różnic w płodności byków, biorąc pod uwagę kwestie funkcjonalne i molekularne plemników.
Dr Rudolf Großfeld (Minitube Niemcy) podkreślił ważne aspekty produkcji i kontroli jakości słomek Minitube.
Wieczór spędziliśmy wspólnie w restauracji Stoi-Cafe zlokalizowanej na terenie gospodarstwa mlecznego. Podczas kolacji mieliśmy okazję obserwować proces wieczornego doju z kawiarni znajdującej się nad oborą krów.
Drugiego dnia wzięliśmy udział w praktycznych warsztatach obejmujących takie tematy jak: automatyzacja laboratorium, identyfikowalność słomek za pomocą kodów odczytywanych maszynowo, automatyczne pakowanie nasienia i zapewnianie jakości podczas pipetowania próbek nasienia.
Przedstawiono nam szereg innowacyjnych produktów z szerokiej gamy Minitube, w tym model krowy Henryetta, przenośny system CASA AndroScope i drukarka MultiCoder.
Niemałe wrażenie zrobiła na nas wycieczka po siedzibie Minitube w Tiefenbach.
Serdecznie dziękujemy firmie Insatex-MT za zaproszenie na to wyjątkowe spotkanie. Był to bardzo intensywny i niezwykle owocny czas, z możliwością dyskusji, wymiany poglądów w gronie wybitnych specjalistów z dziedziny reprodukcji i unasieniania bydła.
foto: Minitube