Wycieczka Młodych Hodowców

Dnia 25. września br. odbyła się wycieczka do Bochni i Krakowa ufundowana przez Polski Związek Hodowców Bydła Simentalskiego z/s w Odrzechowej. Była to nagroda dla dzieciaków biorących udział w Konkursie Młodego Hodowcy, zorganizowanym przez Małopolskie Centrum Biotechniki Sp. z o.o. podczas XIII Krajowej Wystawy Bydła Simentalskiego w Rudawce Rymanowskiej.

 

 

 

Tuż przed godziną 6 rano dzieciaki wraz z rodzicami zgromadziły się w Odrzechowej, by wspólnie wyruszyć na tę wspaniałą przygodę. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kopalni Soli w Bochni, gdzie na głębokość 250 m zjechaliśmy dwupoziomową windą. W zabytkowych podziemiach tej powstałej w 1248 r. kopalni panuje wyjątkowy mikroklimat, a temperatura powietrza wynosi około 15 stopni. W czasie zwiedzania pokonaliśmy łącznie około 700 schodów z czego najwięcej bo aż 306 prowadziło do Komory Ważyn. Znajduje się tam boisko piłkarskie oraz inne atrakcje, z których wszyscy chętnie skorzystali w czasie wolnym.    

Następnie udaliśmy się na Krakowski Rynek, gdzie odwiedziliśmy Sukiennice i Kościół Mariacki. Jednak najmłodsi uczestnicy wycieczki z niecierpliwością oczekiwali na ostatni punkt programu jakim był Ogród Zoologiczny. W powstałym w 1929 r. krakowskim ZOO mogliśmy podziwiać 260 gatunków zwierząt, z czego 120 stanowią gatunki zagrożone wyginięciem. Z dużym zainteresowaniem oglądaliśmy papugi, pawie, kaczki oraz sowy. Także gromadka pingwinów przyciągnęła ciekawski wzrok naszych Młodych Hodowców.  Dzikie koty takie jak lew, tygrys czy jaguar wylegiwały się leniwie na swoich wybiegach, budząc w nas podziw swoim majestatycznym wyglądem. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się żyrafy mogące osiągnąć nawet do 6 m wysokości. Na zakończenie zwiedzania oglądaliśmy spacerujące po swojej wolierze  słonie.

Po dniu pełnym wrażeń uczestnicy wycieczki wrócili późnym wieczorem do swoich domów, gdzie jeszcze długo będą wspominać ten wspaniały wspólnie spędzony czas.

 

 

Dzieciaki i ich opiekunowie, a także Małopolskie Centrum Biotechniki Sp. z o.o. pragną bardzo serdecznie podziękować Polskiemu Związkowi Hodowców Bydła Simentalskiego za tak wspaniałe nagrodzenie wielkiego trudu jaki Młodzi Hodowcy włożyli  w przygotowanie swoich cieląt do tegorocznej wystawy w Rudawce Rymanowskiej.

 

 

 

Opracowanie i zdjęcia: Wiktoria Pliś