W dniach 6 - 7 czerwca w Szczyrzycu odbyła się IX edycja Krajowej Wystawy Czerwonego Bydła Polskiego.
Jak co roku wystawa zgromadziła najlepszych hodowców bydła polskiego czerwonego z Podhala, a także w tym roku gościła hodowców z woj. podkarpackiego i dolnośląskiego.
W sobotę podczas oceny mogliśmy podziwiać zwierzęta zaprezentowane w 9 kategoriach zarówno z programu doskonalenia rasy jak również programu ochrony zasobów genetycznych.
Sędzią wystawy, oceniającym zwierzęta był Krzysztof Gałązka, asystentem Wiesław Iwulski. Wybór czempionów i wiceczempionów przez sędziego w poszczególnych kategoriach był oparty o bardzo wnikliwą obserwację oraz ocenę zwierząt poruszających się na ringu, każdy z hodowców chciał być tym pierwszym, jednakże udało się to tylko nielicznym i oczywiście najlepszym.
Grono zwycięzców tegorocznej wystawy prezentujemy poniżej.
Lp. |
Nazwa i numer zwierzęcia |
Lokata |
Wystawca |
Jałowice w wieku 12-16 miesięcy |
|||
1. |
ARONIA PL005228454543 |
Czempion |
Satoła Krzysztof Wola Wieruszycka |
2. |
PAMELA PL005312434208 |
Wiceczempion |
Gembacz Antonina Kobylec |
Jałowice w wieku 17-21 miesięcy |
|||
3. |
TYROLA PL005263893963 |
Czempion |
Sukta Celina i Antoni Poręba |
4. |
CZERWONA PL005233174344 |
Wiceczempion |
Kuśnierz Marek Zalesie |
Krowy w I laktacji– program doskonalenia rasy |
|||
5. |
BIZA PL005297837735 |
Czempion |
Solarczyk Jan Wróblówka |
6. |
BRODA PL005297837964 |
Wiceczempion |
Smaga Piotr Stróża |
Krowy w I laktacji – program ochrony zasobów genetycznych |
|||
7. |
GAZELA PL005240868724 |
Czempion |
OHZ Przerzeczyn Zdrój Gilów |
8. |
CENTA PL005288576841 |
Wiceczempion |
GR Koza Damian Stróża |
Krowy w II i III laktacji – program doskonalenia rasy |
|||
9. |
BIJA PL005201307231 |
Czempion |
Solarczyk Jan Wróblówka |
10. |
BELINDA PL005201307248 |
Wiceczempion |
Solarczyk Edward Czarny Dunajec |
Krowy w II i III laktacji – program ochrony zasobów genetycznych |
|||
11. |
KALINA PL005281515298 |
Czempion |
Kordeczka Adam Wilkowisko |
12. |
WIOSNA PL005294536419 |
Wiceczempion |
Sukta Celina i Antoni Poręba |
Krowy w IV i V laktacji – program doskonalenia rasy |
|||
13. |
POLA PL005210430876 |
Czempion |
Łukasz Ewa i Wojciech Krempachy |
14. |
MALWA PL005213897836 |
Wiceczempion |
Lach Stefan Jodłownik |
Krowy w IV i V laktacji – program ochrony zasobów genetycznych |
|||
15. |
PYZA PL005192540808 |
Czempion |
GR Król Józef Męcina |
16. |
WIOSNA 1 PL0052115132202 |
Wiceczempion |
Smaga Jan Stróża |
Krowy w VI i wyższej laktacji |
|||
17. |
WIŚNIA 9 PL005039315019 |
Czempion |
GR O.O Cystersów Szczyrzyc |
18. |
Brzoza PL005173777995 |
Wiceczempion |
Solarczyk Edward Czarny Dunajec |
Pierwszy dzień spędzony w dużym upale i bardzo pracowicie, zakończył się miłym spotkaniem wszystkich hodowców i wystawców.
Drugi dzień miał charakter bardzo uroczysty, po mszy św. w szczyrzyckim kościele nastąpił czas rozdania nagród dla hodowców których zwierzęta zdobyły czempiony i wiceczempiony.
Następnie mogliśmy podziwiać występ młodych hodowców który na stałe wpisał się w program wystawy w Szczyrzycu.
Dzieci oprowadzające cieliczki nie miały łatwego zadania, przy dużym upale jaki panował w niedzielę, oraz niejednokrotnie niepokornej naturze młodych zwierząt, musiały się bardzo napracować by zaprezentować jak najlepiej siebie i cielaka.
To jak konkurs Młodego Hodowcy jest popularny i lubiany mogliśmy się przekonać po licznie zgromadzonej publiczności, która mocno dopingowała dzieci na ringu, a na końcu wyraziła swoje uznanie gromkimi brawami. Dzieci za swój występ z cieliczkami otrzymały liczne upominki.
Jak to zwykle bywa, wszystko co dobre szybko się kończy i tak było w tym przypadku ale dla takich spotkań warto znosić trudy upału i wielu przygotować bo czas spędzony z hodowcami z którymi mamy zaszczyt współpracować jest czasem wyjątkowym który na długo pozostaje w pamięci.
Opracowanie: Marta Nykiel