DO HODOWCÓW
2016-12-22

DO HODOWCÓW

Szanowni Hodowcy!

 

Właśnie dokonał się ostatni z najważniejszych etapów przyłączenia Polski do spółdzielni EuroGenomics czyli wdrożenie europejskiej bazy referencyjnej buhajów do polskich obliczeń!

Polska od 2012 r., jest aktywnym członkiem konsorcjum EuroGenomics, a ocena genomowa jest oceną oficjalną od sierpnia 2014. Wartości hodowlane oceny 2016.3 oszacowano na podstawie poszerzonej populacji referencyjnej w skład której wchodzą bazy Genomiki Polskiej (GP) i EuroGenomics (EG). Oznacza to, że po raz pierwszy jako tła do porównania i szacowania wartości hodowlanej dla młodych buhajków użyto buhajów innych niż buhaje polskie. Do tej pory obliczenia wykonywane były w oparciu o bazę polską, która składała się z niespełna 4 tysięcy buhajów referencyjnych czyli takich, które posiadają ocenę na córkach oraz ocenę genomową. Po wdrożeniu i połączeniu europejskiej bazy z polską, tłem do obliczeń jest ponad 30 000 buhajów pochodzących z krajów będących członkami EuroGenomics.

Największa korzyść wynikająca z połączenia polskiej bazy z buhajami referencyjnymi innych krajów, to zwiększenie dokładności oceny szczególnie dla cech o niskiej odziedziczalności.

 

Poniższe zdjęcie przedstawia nową strukturę bazy. Dominują w niej buhaje niemieckie, holenderskie i francuskie.

 

(Konsorcjum) Spółdzielnia EUROGENOMICS -

populacja referencyjna

 

Większość cech zwierząt o znaczeniu ekonomicznym można przedstawić przy pomocy dwóch parametrów: wartości średniej która wynosi 100 oraz odchylenia standardowego. Wszystkie cechy w wycenie polskiej prezentowane są jako odchylenia na plus lub minus od średniej 100. 

 

W większości przypadków odchylenia na prawo od średniej (niebieska strzałka) są pożądane i opisują wyższą wartość hodowlaną.

 

 

Przyglądając się buhajom, które stanowiły poprzednią ofertę po wycenie 2016.2 gdzie ich wartości obliczane były wyłącznie w odniesieniu do polskiej bazy łatwo zauważyć, że wartości głównego indeksu selekcyjnego PF uległy zmniejszeniu. Przyczyną zmiany wartości PF jest aktualizacja, a co za tym idzie przesunięcie punktu odniesienia czyli średniej 100, blisko której rozmieszczona jest największa część populacji.

Przedstawiając powyższą sytuację bardziej obrazowo, należy zauważyć, że to nie buhaje straciły swoją wartość hodowlaną w odniesieniu do średniej populacji, tylko położenie punktu odniesienia 100 (średniej populacji) przesunęło się w kierunku najlepszych buhajów.

Analizując wszystkie główne podindeksy należy zauważyć, że zmiany nie są już tak znaczne i że w większości ich wartości mieszczą się na prawo od średniej, co znaczy, że po połączeniu baz i po dokonaniu wszystkich niezbędnych korekt buhaje te nie straciły swojej wartości w stosunku do średniej populacji.

W związku z połączeniem w/w baz standaryzacja była niezbędna w celu ujednolicenia całego systemu przeliczenia.

 

Małopolskie Centrum Biotechniki realizując przyjęty program oceny i selekcji buhajów holsztyńsko-fryzyjskich z założenia dąży do doskonalenia wszystkich ważnych dla hodowców cech, szczególnie tych o znaczeniu ekonomicznym. Zwykle cechy te w ocenie uzyskiwały niską dokładność ze względu na ich niską odziedziczalność. Dzięki połączeniu baz referencyjnych polskiej i europejskiej wartości przedstawiane w katalogach będą bardziej dokładne, a uzyskiwane wyniki będą bardziej odzwierciedlać ich faktyczną wartość. 

 

Misją Małopolskiego Centrum Biotechniki jest praca na rzecz polskich hodowców i dostarczanie materiału hodowlanego odpowiadającego aktualnym potrzebom rynkowym. Wchodzimy w rok 2017 z planami hodowlanymi sięgającymi już kolejnych lat, w związku z czym życzymy wszystkim współpracującym z nami hodowcom realizacji własnych celów i warunków, które będą tym planom pomagać.

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                Zarząd MCB